صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی گفت: چینی پذیرفته در برابر آمریکایی ها از برخی خواسته های خود عقب نشینی کند که این مسئله روابط تجاری چین با برخی از شرکای تجاری را تحت شعاع قرار ندهد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع مناقشات تجاری چین و آمریکا و با حضور دکتر کیومرث یزدان پناه کارشناس مسائل آسیا روی آنتن رفت.


کیومرث یزدان پناه در آغاز با اشاره به دیدارهای ترامپ و رهبران چین، گفت: پیش بینی می شد نزاع تجاری چین و آمریکا به عنوان دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان، به یک شکلی به توافق بر سر منافع دو جانبه برسند که البته ممکن است گاها این توافق شدت و ضعف داشته باشد.


وی اشاره کرد: در نشست گروه 20 قرار است موضوعات مختلف تجاری بین چین و آمریکا بررسی شود و به توافقات ضمنی در خصوص توافقات شان برسند اما آنچه در این فرآیندها مهم است، نوع توافق و زمان توافق است که حائز اهمیت است.


این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مسئله مهم دیگر این است که چینی ها پذیرفته اند در برابر آمریکایی ها از برخی خواسته های خودشان عقب نشینی کنند که این مسئله روابط تجاری چین با برخی از شرکای تجاری شان را تحت شعاع قرار می دهد. همچنین در این توافق بعضی از نیازهای چینی ها در حوزه انرژی توسط آمریکایی ها است که معتقدم این موضوع حساس ترین نکته این توافق است زیرا این موضوع می تواند برای کشورهای تامین کننده کالا از چین از جمله ایران خطرناک باشد، بخصوص در شرایطی که آمریکایی ها با تحریم های ظالمانه قصد فشار بر ایران را دارند.


وی افزود: البته باید دید آمریکایی ها می توانند تامین کننده نیاز چین در حوزه انرژی باشند یا خیر؛ زیرا آمریکایی ها ثابت کردند در هر زمینه که یک کشور را وابسته به خودشان کنند، پس از مدتی به واسطه همان عامل وابستگی، فشارها را افزایش می دهند زیرا آمریکایی ها اساسا به چشم دوست و شریک به کشورها نگاه نمی کنند و مسئله برای آمریکایی ها رقابت است و آمریکا به چین به عنوان رقیب نگاه می کند، اما اینکه چین با این سابقه ای که از کشمکش با آمریکایی ها دارد، به این خواسته تمکین می کند عجیب است و باید ببینیم در آینده روابط این دو کشور چگونه پیش می رود و این موضوع می تواند آینده رابطه این کشور را با اصلی ترین تامین کننده های انرژی در خاورمیانه به ویژه ایران مشخص کند.


یزدان پناه درباره تصمیم شرکت های خصوصی چینی هم گفت: شرکت ها در این کشور آنقدر استقلال ندارند که بتوانند تصمیمات مستقلی خارج از آنچه دولت مردان چینی اتخاذ می کنند، بگیرند و تابع سیاست های کلان دولت هستند.

مرتبط با این خبر

  • سقف تراکنش کارت خوان ها مانع از تراکنش زیاد در بازار سکه و ارز +صوت

  • رفتار عربستان در پرونده قتل خاشقچی مبتنی بر پنهان کاری است +صوت

  • منافع کشور ها، مقدم بر حقوق بشر است +صوت

  • تورم؛ عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است +صوت

  • رهبر حزب اسلامی افغانستان گرایشات افراطی و قوم گرایانه دارد +صوت

  • آیا کنترل قیمت مسکن از دست دولت خارج شده؟ +صوت

  • عملیاتی شدن سیاست های مالی مستقل اروپایی با ایران، برگ برنده مهم دیپلماتیک است +صوت

  • 40درصد فرار مالیاتی/ علت فرار را در سازمان مالیاتی جستجو کنید! +صوت

  • دولت طبق قانون مکلف است خسارت افزایش قیمت ها را جبران کند! +صوت

  • خواست مردم فرانسه؛ عدالت اجتماعی و خدمات رفاهی +صوت