صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

سفیر پیشین ایران در ایتالیا،تاکید کرد: باید از فرصت 180 روزه ای که آمریکا تعیین کرده برای مقابله با تحریم ها استفاده و سازوکارهای مناسبی جهت مقابله با فشارهای آمریکا تهیه و تدوین کرد.

ابوالفضل ظهره وند، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، در ارتباط با علت تأخیر اروپایی ها در تدوین سازوکار مالی جهت تجارت با ایران معروف به SPV اظهار کرد : اروپایی ها توان مقابله با آمریکایی ها را ندارند و از دیگ اروپایی ها آبی برای ایران گرم نمی شود .

این دیپلمات سابق کشورمان ،با اشاره به فرصت 180 روزه که امریکایی‌ها برای برخی از کشورها جهت کاهش واردات انرژی از ایران در نظر گرفته اند ،گفت :ما باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم و بر اساس واقع بینی راهکارهای مناسبی را برای مقابله با تحریم ها و کاهش اثرات آنها تدوین کنیم .

وی با اعتقاد بر اینکه این تحریم ها برای خود آمریکایی‌ها نیز هزینه‌هایی را به همراه داشته است ،اظهار کرد: در پی مقاومت ایران در برابر سیاست های سلطه طلبانه دولت واشنگتن، قدرت نرم آمریکا در عرصه جهانی آسیب دیده و آنها برای پیشبرد اهداف خود مجبور شده‌اند که ماسکی که بر چهره داشتند را بردارند و چهره واقعی شان را به جامعه جهانی نشان دهند و از قدرت سخت برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند.

این دیپلمات سابق کشورمان با تاکید بر اینکه ما نباید به SPV امیدی داشته باشیم و باید از ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد برای پیشبردمسائل و حل مشکلات استفاده کنیم ،گفت :خوشبختانه اقتصاد ایران ، اقتصادی درون زا است و ما می‌توانیم بر اساس این مولفه بسیاری از مسائلی که در پی تحریم ها در کشور به وجود می‌آید را از بین ببریم البته به شرط اینکه کارآمدی مدیران در داخل کشور نیز افزایش پیدا کند .

ظهره وند با بیان اینکه من اعتقادی به SPV ندارم و اروپایی‌ها نیز در اندازه ای نیستند که بتوانند در برابر فشارها و جریمه های مالی آمریکایی‌ها بایستند ، تاکید کرد: ما باید نوع نگاه غلط مان به توانمندی های اروپایی ها را تغییر دهیم و با تکیه بر توانمندی داخلی به سمت تدوین اقدامات ابتکاری برای کاهش اثر تحریم‌ها حرکت کنیم.

مرتبط با این خبر

  • بهانه سی.اف.تی برای خارج کردن ایران از چرخه جهانی بانک

  • ترامپ معتقد است اتحادیه اروپا بدنبال سرکیسه کردن آمریکاست +صوت

  • توطئه جدید مثلث غربی-عبری-عربی برای جریان مقاومت +صوت

  • بیشترین جرم درفضای سایبری مربوط به حوزه مالی است +صوت

  • باید با استفاده از ابزار های نرم و سخت با پدیده شوم تروریسم مبارزه کرد +صوت

  • جو روانی تولید نفت توسط اعضا غیراوپک باعث کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر شده بود +صوت

  • لایجه «CFT » ربطی به موضوع برجام ندارد +صوت

  • معترضان در فرانسه ، خواهان کناره گیری «امانوئل مکرون» هستند +صوت

  • در راستای اجرای بهتر قانون پولشویی در کشور، باید در سیستم بانکی کشور اصلاحاتی ایجاد شود +صوت

  • ایران با پیوستن به ««FATF و تصویب کنوانسیون «CFT » می خواهد بهانه را از دست دشمنان بگیرد +صوت