صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

سهراب هادی گفت: گالری دار باید این قدرت را داشته باشد که حقیقت هنر را به مخاطب و آینده جامعه منتقل کند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی ها، آسیب ها و چالش ها و در ارتباط تلفنی با سهراب هادی نقاش و هنرمند روانه آنتن شد.

هادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: شاکله و متن جامعه ایرانی در دوره های مختلف تاریخی یک شاکله فرهنگی و هنری بوده و جامعه ایرانی معمولاً در رویدادهای فرهنگی هنری، سرآمد بوده است.

وی با اشاره به مصرف هنر در جامعه ایران افزود: تکنه قابل توجه در دوره های مدیریت و برنامه ریزیِ بنده برای برگزاری نمایشگاه ها در فرهنگستان هنر ، کثرت مخاطبان از تیپ های مختلف جامعه در شب های افتتاحیه بود و این یک قدرت روحی و رضایت مندی در من ایجاد می کرد.

این نقاش و هنرمند همچنین گفت: یکی از آفات در جامعه فعلی ما، نادیده گرفتن هنر واقعی است. ایجاد محدودیت برای فعالیت های هنری جامعه را به برهوت تبدیل خواهد کرد زیرا فقط هنر است که لطافت و فضای دلنشینی را برای زندگی انسان ایجاد می کند.

هادی یادآور شد: میزان بسط و گسترش مفاهیم فرهنگی و هنری در جامعه وابسته به برطرف شدن ناهنجاری های امروز در جامعه است.

وی با اشاره به مهم ترین چالش مصرف فرهنگی در ایران بیان داشت: عموم افرادی که به عنوان گالری دار حضور دارند به حداقل ها قناعت می کنند. این افراد نیازمند ساز و کارها، آگاهی و تکنیک های ایجابی هستند.

نقاش و هنرمند برجسته کشورمان اضافه کرد: این افراد، هنری را که هنوز پا به عرصه حرفه ای نگذاشته و خیلی از کارهای ضعیف و جوان بدون شأنیت را با اغماض و رابطه های مالی به نمایش می گذارند که باعث ایجاد اما و اگر و تعجب در مخاطبان حرفه ای می شود.

هادی تصریح کرد: در حال حاضر رویکرد گالری داران به عرصه هنر، یک رویکرد سوداگری و صرفاً با برداشت های اقتصادی است و با همین نگاه، هنر را به درجه اسفل سافلین تنزل داده اند. این خطر بسیار بزرگی است و ضروری است که فعالیت اینگونه افراد محدود شود.

وی با انتقاد از کثرت گالری و جریان گالری دارانِ بی توجه به معیارهای مصرف فرهنگی گفت: دلیلی ندارد که به این شدت کثرت گالری داشته باشیم. متاسفانه تعداد گالری داران از هنرمندان بیشتر است. گالری دار باید این قدرت را داشته باشد که حقیقت هنر را به مخاطب و آینده جامعه منتقل کند.

مرتبط با این خبر

  • کتاب سازی شغل سالمی نیست/ دولت برای اشتغال جوانان چاره اندیشی کند

  • مجوزهای بی رویه نشر؛ زمینه ساز جرم کتاب سازی در بازار

  • بی هویت شدن شهرها نتیجه شهرک سازی های بی رویه

  • اصلاح شوراهای شهرداری ها به زودی در دستور کار مجلس

  • نقش مثبت پلازاهای شهری در کاهش جرایم اجتماعی

  • پاتوق های شهری کارکرد فرهنگی خود را از دست داده اند

  • فرش دستبافت ایرانی به تشریفات مجلس راه یابد

  • فرش های مدرن از هویت فرش اصیل ایرانی بی بهره اند

  • مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

  • در دور بعدی مجلس از افراد متخصص استفاده می شود